TOP trendy v podnikání a marketingu 2018

TOP trendy v podnikání a marketingu 2018

Jaké nás čekají největší trendy v podnikání a online marketingu pro rok 2018 a další roky? V následujícím článku uvádím trendy, které začínají být populární již nyní a stanou se běžné v následujících letech. Čeká nás např. blockchain, internet věcí, virtuální a rozšířená realita, umělá inteligence, pokročilá analytika a mnoho dalšího.

Pojďme se podívat na trendy, které nejen že výrazně změní ekonomiku a svět, ale doslova nás vrhnou do ještě nedávno neuvěřitelného sci-fi a stanou se tak běžnou součástí našeho života.

Blockchain

Většina lidí zná nyní blockchain především díky bitcoinům a kryptoměnám. Samotný blockchain však nabízí mnohem větší revoluci než kryptoměny a někteří jej srovnávají s vynálezem počítačů nebo samotného internetu.

Díky blockchainu bude možné vytvářet různé decentralizované platformy fungující na bází šifrování a anonymity. Už nyní např. vznikají sturtupy, které nabízejí půjčky bez asistence banky, nebo jiné služby umožňující spojit přímo zákazníka a prodejce.

Blockchain má však i mnohem širší využití např. u státní správy, kde by mohl zajistit transparentnost a bezpečnou komunikaci mezi úřadem a občanem. Možné je však i využití ve zdravotnictví, obchodu, ve výrobě, registrech i při ověřování identity.

Internet věcí (IoT)

O IoT se mluví už delší dobu, avšak teprve s nárůstem použití umělé inteligence, strojového učení a edge technologií můžeme hovořit o jeho skutečném nástupu. V blízké době se rozšíří tzv. 5G internet, který velmi zrychlí jednotlivé procesy a přenos dat.

Dále nástup pokročilé analytiky a vysoce inteligentní AI umožní, abychom měli kolem sebe samá chytrá zařízení. V blízké době se dočkáme momentu, kdy budou naše domovy plně automatické a ovladatelné pouhým hlasem. Těšit se můžeme i na chytrá města s automatizovaným provozem.

 

AI – umělá inteligence

Očekává se masivní nástup nejen chytrých analytických nástrojů, překladačů a automatizovaných nástrojů (na bázi strojového učení), ale také inteligentních komunikačních nástrojů (jako např. Siri nebo Alexa) a chatbotů, které budou schopni zodpovědět zákazníkům základní a opakující se otázky.

Pro marketéry to znamená výrazné usnadnění a urychlení práce díky automatizaci a velmi detailní analytice, která bude mnohem lépe cílená a personalizovaná na zákazníky.

Pro podnikatele to znamená ušetření peněz za asistenty a za různé profese, kde se dělá opakující se stejnorodá práce. Další velkou výhodou je práce s obrovskými daty a jejich snadné třídění a organizace.

Potenciál robotů je obrovský, existují např. už překladače jazyků v reálném čase, chytrý robot pro komunikaci (Sofia) nebo drony, které jsou schopné předávat objednané zboží a sloužit tak jako rychlá dopravní služba (zavádí Amazon).

Roboti jsou samozřejmě součástí chytré domácnosti (IoT), chytrých zařízení a jsou nejlepšími a nejrychlejšími analytiky. Díky přístupu ke strojovému učení se dokážou učit z komunikace a zlepšovat se. Doslova revolucí bude nástup chytrých a autonomních aut bez řidiče, které už v současné době testují některé automobilky nebo Google.

Negativní stránkou robotů je, že v budoucnu připraví o práci až 50 % populace a někteří varují před příliš chytrou umělou inteligencí (např. vědci Musk nebo Hawking).

 

Chytrá analytika

Tím jak bude růst počet chytrých zařízení, množství dat a obsahu na internetu a sociálních sítích, bude růst i poptávka po chytré analytice, která dokáže tato data zpracovávat, sjednocovat a především vyhodnocovat.

Práci s tzv. big daty jsme např mohli vidět po letošních volbách v Americe, kdy Trumpův tým využíval služby jedné britské firmy, které analyzovala obrovské množství dat ze sociálních sítí a na základě toho vytvářela cílenou personalizovanou reklamu tak, aby kampaň oslovila co nejvíce voličů.

Jak je vidět v budoucnu bude mít moc ten, kdo ovládne data a bude je umět správně použít. Nevýhodou je, že se k moci tak dostávají populističtí milionáři, kteří investují obrovské finance do marketingu a analytiky.

 

3D tisk nejen plastu

3D tisk je populární už nějakou dobu, je však potřeba říci, že velmi narůstá jeho popularita a navíc už vznikají 3D tiskárny, které dokážou tisknout i kovy, domy, nebo například keramiku. V Severní Americe se například očekává nárůst obratu 3D tisku z nynějších 70,5 miliónů na 209,6 mil. dolarů.  Blíží se doba, kdy si možná pomocí 3D modelů vytiskneme cokoliv.

 

Digitální dvojče

Spojením digitálního a fyzického světa vznikají tzv. digitální dvojčata. Digitální dvojče je vpodstatě předobraz budoucího reálného výrobku, díky němuž je možné uvádět předem na trh nové výrobky, pracovat s prototypem a vytvářet simulace budoucích výrobků.

Digitální dvojče ušetří mnoho peněz a času některým průmyslovým firmám i dalším odvětvím. Nezanedbatelné je i použití pro 3D tiskárny, které mohou dle digitálního obrazu vytvářet reálné výrobky.

 

Decentralizované služby

Díky moderním technologiím a explozi nových startupů budou dále přibývat služby jako Uber nebo AirBnB. Brzo se můžeme dočkat decentralizovaných finančních, poštovních a dalších služeb. Bude čím dál více aplikací a služeb, které budou spojovat přímo zákazníka a výrobce.

Díky moderním technologiím a sociálním sítím bude vše lépe propojené a lidé budou mít více možností, jak nakupovat přímo, decentralizovaně, bezpečně a možná i anonymně pomocí virtuálních měn.

 

Inteligentní obsah

Obsah bude tvořen čím dál více šitý na míru. Inteligentní personalizovaný obsah v e-mailingu, na sociálních sítích a personalizované reklamy budou samozřejmostí. Obsah se bude na webu zobrazovat personalizovaně, podle toho co vás zajímá.

Bude se dále více využívat video formátů a tzv. live streamingu (živé vysílání), který zprostředkuje obsah návštěvníkům v reálném čase a na mobilních zařízeních. Díky rychlému mobilnímu internetu nebude problém sledovat interaktivní formáty, vysílat živě a vše nakonec propojit pomocí virtuální reality.

 

Virtuální a rozšířená realita

Momentálně jsou virtuální i rozšířená realita spíše doménou jednoduchých her, kde procházíte virtuální realitou, nebo případně virtuálně „kosíte“ své nepřátele. Avšak VR má i mnohem praktičtější využití při vizualizacích dat, interaktivních prezentacích a možnosti být součástí promítaného filmu. Budoucnost má také virtuální grafika, videa i webové stránky.

 

Pirátské televize IPTV

Podle čerstvé analýzy jedné kanadské firmy  roste pirátské sledování IPTV raketovým tempem. Hlavním důvodem je popularita přehrávače Kodi, který nabízí lepší a rychlejší servis než klasické IPTV, pirátská televize prý nabízí nejmenší zpoždění odezvy oproti jiným televizím. Pirástká scéna se velmi profesionalizovala a nabízí mnohem výhodnější ceny, než u legálních služeb.

Fenomén pirátských IPTV má i velký ekonomický dopad, může jím prý protékat až miliarda dolarů. Blíží se doba, kdy budeme sledovat filmy, seriály i zprávy z internetových televizí, které nabídnou lepší služby, než klasické mediální domy.

Edge computing

Trendem současnosti je decentralizace a to platí i pro data. Edge computing neboli mikrocomputing je umístění dat co nejblíže k zařízení a cílovému uživateli (neboli na okraj infrastruktury). Cílem je zrychlit a ušetřit při přenosu dat mezi serverem a koncovým zákazníkem. Edge se zavádí především ve spojitosti s IoT, protože některá zařízení mají jen omezenou konektivitu, proto je potřeba, aby data byla co nejblíže od zařízení. Zároveň přibývají některá nařízení, která ve výsledku ani neumožňují, aby datové centrum bylo někde na druhém konci světa.

Edge přináší především zkrácení odezvy, což je důležité i pro přicházejí 5G sítě.

 

Zdroje:

https://www.business2community.com/marketing/6-small-business-marketing-trends-2018-01924611#kcBElOlQGWHxAGcf.97

https://www.forbes.com/sites/danielnewman/2017/09/26/top-10-trends-for-digital-transformation-in-2018/#49eb0c62293a

https://www.thestar.com.my/business/business-news/2017/10/09/technology-trends-next-year/

http://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/3d-printing-materials-market-1295.html 

http://www.itbiz.cz/clanky/edge-computing-cloud-a-datova-centra

https://www.zive.cz/clanky/piratska-televize-uz-je-v-americe-popularnejsi-nez-bittorrent-toto-bude-obrovsky-problem/sc-3-a-190347/default.aspx

https://www.lupa.cz/clanky/edge-computing-a-fog-computing-o-vyhodach-mlznych-siti/

Previous PostProč jsem založil Byznyslab a čím se liší od jiných firem
Next PostByznys tip: 5G – revoluční síť

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.